Budó je život i smrt...

Kniha návštěv

Datum: 03.09.2018

Vložil: Albertlob

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is an essential portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate related is situated just while watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections of the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of all kinds of prostate infection. It is due to bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition connected with a particular defect within the gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be due to trauma on the urinary tract or by infections from other areas of the body. A patient may feel testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect accompanied by the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to establish the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate weight loss program is important. These are some with the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and this will also keep the urinary track clean.

2. Some studies claim that several ejaculations per week will help to prevent prostate type of cancer.

3. Eat steak sparingly. It has been shown that consuming greater than four meals of beef every week will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most important measure to adopt to make sure a healthy prostate would be to go for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should opt for prostate examination at least a year.

Datum: 27.01.2015

Vložil: Petr

Titulek: Sparring

Dobrý den,
zajímalo by mě, když v Bujinkanu necvičíte sparring, jak víte, že vám techniky budou fungovat i v reálu?
děkuji za odpověď

Datum: 26.05.2015

Vložil: Mirek

Titulek: Re: Sparring

Nějaký sparring se občas dělá, a i samotný trénink je stálým testem. Někdy máte partnera, který touží Vám v technice spíše škodit. Ale asi to není takový sparring, jaký máte na mysli Vy. Také však neděláme MMA. Bujinkan není sport. I tak je spousta lidí (kteří již nějakou dobu necvičí), kteří zpětně hodnotí trénink v Bujinkanu jako přínos pro svůj další život.
Přátelskému porovnání technik se nebráníme. Jen ne vždy jsou k dispozici již potřebně zkušení studenti.

Datum: 12.08.2014

Vložil: Karateka

Titulek: JP

Dobry den, chtel jsem se jen zeptat, proc ma Soke na fotkach fialove vlasy? Vypada to vazne zvlastne. Diky

Datum: 19.09.2014

Vložil: Mirek

Titulek: Re: JP

I v rámci Bujinkanu o tom existuje několik teorií. Ano, vypadá to zvláštně, a možná tím soke dává najevo, že prostě není obyčejný :-) Budete se ho muset zeptat sám, ale ani tak Vám nezaručím, že dostanete odpověď, kterou jste chtěl slyšet. Soke je ninja a nejedná plánovitě. :-)

Datum: 21.01.2013

Vložil: Martin

Titulek: Cena

Dobrý den.

Rád bych se zeptal, jak je to u Vás s placením? Platí se za každý trénink nebo dopředu na nějaký určitý kvartál? A na kolik to vyjde?

Děkuji za odpověď.

Datum: 28.06.2013

Vložil: Mirek

Titulek: Re: Cena

Platí se za každý trénink zvlášť. Zbytek osobně. :-)

Datum: 18.01.2012

Vložil: Jiří Veselý

Titulek: Sparring

Dobrý den,
čtyři roky ténuji mma a chtěl bych navštívit Vaše dojo.Chtěl bych se zeptat jestli Vy a nebo někdo z Vašich lepších žáků by byl schopen se mnou dát sparring-abych zjistil jaké kvality je Vaše dojo-to vše samozřejmě v přátelské atmosféře..
S pozdravem Jirka

Datum: 04.11.2013

Vložil: Pepa

Titulek: Re: Sparring

Se te bojej..:)))

Datum: 27.01.2015

Vložil: Petr

Titulek: Re: Re: Sparring

Sparring se v Bujinkanu necvičí.

Vyhledávání

Kontakt

Mirek Čermák, BCD, Shihan Tréninky v PRAZE 4 nebo 10 - KAŽDÉ PONDĚLÍ A STŘEDU, 19--21 h. V ÚTERÝ je další trénink Luboše Pokorného, na Praze 2.
Tréninky v LIBERCI - dle domluvy, zatím nárazově.
Tréninky v ŽELEZNÉM BRODĚ pod vedením Jana Michla dle domluvy - kontakt: 774 823 489, Jan Michl
Více viz sekce Tréninky
777 020 694